Spirulina ve Chlorella Üretimi

Spirulina platensis Yosun ÜretimiChlorella vulgaris Klorella Yosun ÜretimiSpirulina Chlorella Üretim Belgelerimiz

1940’ların başında dünyadaki insan nüfusunun hızla artmasıyla birlikte protein kaynaklarının arttırılması amacıyla yapılan araştırmalar sonucu tatlı ve tuzlu sularda yaşayan yüksek protein kaynağı bitkisel mikro canlılara dikkat çekilmiştir. Ayrıca Dünya Tarım Örgütü’nün 1946 yılında yayınladığı rapora göre nüfusun artış hızı ile birlikte besin kaynaklarının yetersizliği gün geçtikçe kendini göstereceğini vurgulamıştır. Dünyanın protein ve besin ihtiyacının karşılanması için aralarında Nasa, ESA, Carnegie, NIH, Alabama Üniversitesi, UC Berkeley, Stanford Üniversitesi, Atom Enerjisi Komisyonu gibi kurumların da bulunduğu birçok kurum araştırmalar yapmıştır. Bu araştırmalar sonucunda düşük alanlarda yüksek protein ve besin değeri içeren, insan beslenmesinde herhangi bir yan etkisi olmayan mikroalglerden iki tür üzerine odaklanılmıştır. Mikroalgler mikroskopta görülebilen küçük su bitkileridir.Akuatik olarak dünyada insan besini olarak kullanılan iki önemli tür üzerinde çalışmaktayız. Bunlardan biri Spirulina platensis bir diğeri ise Chlorella vulgaris’dir. Yüksek protein, vitamin, mineral içerikleri ve herhangi bir yan etkisinin doz aşımlarının, etkileşimlerinin olmamaları nedeniyle insan beslemesindeki önemleri bu türleri ilgi odağı haline getirmiştir. Bu türler moda ürünleri ile karıştırılmamalıdır. İnsan besini olarak kullanımlarındaki önemi bilimsel çalışmalara dayanmaktadır ve bu türler için on yıllardır yapılan ve yayınlanan birçok bilimsel makale mevcuttur.

Mikroalg Üretim HavuzuChlorella vulgaris klorella yosun üretimiMikroalg saf kültür odası

Adana’da kendimize ait arazide sera içerisinde fiber havuzlarda üretim yapmaktayız. İşletmemizde bir adet saf kültür odamız, kapsül odamız, laboratuvarımız, dolum ünitemiz ve üretim alanımız mevcuttur. Üretimde üst seviye kalite güvence sistemi uygulanmaktayız. Protein, vitamin, mineral, enerji deposu alg türlerini besin desteği (ALGAMAX) (DE LA NATURE) ve kozmetik ürün (ALGEE) formlarında tüketime sunmaktayız. Üretimimiz sanayi tipi bir üretim değildir. Butik üretim şeklinde her ürünümüzle tek tek ilgilenerek üretim yapmaktayız. Üretimde kullanılacak her hammadde insan sağlığı açısından etkisi araştırılarak özenle seçilmektedir.

Spirulina platensis Yosun ÜretimiÜretim Ekibimizden Bir Görüntü

Çukurova Bölgesi güneşli gün sayısının fazlalığı (ortalama 300 gün / yıl) ve ılıman iklimi ile alg üretimi için son derece uygundur. Bu özel havuzlardaki su içerisine besin ve karbondioksit girdisi sağlayıp aşım yaparak güneşle birlikte fotosentez yapmaları sağlanmaktadır.

Chlorella 2-8 mikron boyutlarında tek hücreli küre şeklinde ve %100 doğal yeşil alg yani su yosunudur. Chlorella’nın doğal ortamı tatlı sulardır. Yüksek oranda klorofil içerirler ve fotosentez yaparlar. 2,5 milyar yıldır genetik yapısı değişmemiş nadir canlı türlerinden biridir. Zengin vitamin, mireral, amino asitler, nükleik asitler (RNA ve DNA), temel yağ asitleri, enzimler, karotenodiler içermesi onu eşsiz bir besin haline getirmektedir. Chlorella hücre yenilemesinden sorumlu nükleik asitleri (RNA ve DNA) içermesi ile de önemli bir besin kaynağıdır. Chlorella zengin bu içeriğini doğal ve mükemmel bir denge ile barındırmaktadır. Tek başına tam ve mükemmel bir besindir. Metabolizmanın dengeli olmasına yardımcı olması, vücudun gereksinim duyduğu besinleri sağlaması ve vücuda zararlı maddeleri, ağır metalleri dışarı atması (antioksidan) ile de önemli bir besin kaynağıdır.

Spirulina 300-500 mikron boyutlarında tek hücreli spiral şeklinde ve %100 doğal mavi-yeşil alg yani su yosunudur. Texcoco gölü kıyısında yaşayan Aztekler tarafından tüketildiğine ilişkin en eski kaynak 1524 yılına dayanmaktadır. Spirulina’nın doğal ortamı tatlı sulardır. Fotosentez yaparlar ve yüksek oranda protein, vitamin e, b12, fikosiyanin, GLA içerirler. 2,5 milyar yıldır genetik yapısı değişmemiş canlılardan biridir. Zengin beta karoten, A, B, D, K, H vitaminleri, kalsiyum, demir, çinko, selenyum, klorofil, fikosiyanin, karotenoid ve amino asit içeriği onu eşsiz bir insan besini haline getirmektedir. Spirulina da Chlorella gibi tek başına tam ve mükemmel bir besindir. Metabolizmanın dengeli olmasına yardımcı olması, vücudun gereksinim duyduğu besinleri sağlaması ve vücuda zararlı maddeleri, ağır metalleri dışarı atması (antioksidan) ile de önemli bir besin kaynağıdır.

AKUATİK olarak besin takviyesi ürünlerimizi tescilli ALGAMAX ve DE LA NATURE markalarımızla kozmetik ürünlerimizi ise tescilli ALGEE markamızla tüketime sunmaktayız.Üretimde üst seviyede Kalite Güvence Sistemi uygulanmaktadır. (ISO9001 - ISO22000)