Spirulina (Mavi-Yeşil Tatlı Su Yosunu) ve Chlorella (Klorella-Yeşil Tatlı Su Yosunu) Cilt Bakımı

Cilt Bakımı
Her insan pürüzsüz, sağlıklı, parlak, sivilcesiz, siyah noktasız bir cilde sahip olmak ister. Cilt sağlığının sadece kullanılan harici ürünlerle değil beslenme alışkanlıklarıyla da ilgili olduğu kabul görmektedir. Bunun için dengeli, düzenli beslenmenin yanında bol su içmek ve besin takviyesiyle vücudumuza destek olabiliriz. Cildinizde kullandığınız her ürün sağlığınız açısından yediğiniz ürünler kadar önemlidir. Çünkü cildinizde kullandığınız ürünler absorbsiyon ile cildinize nüfus eder. Bu nedenle cilt bakım ürünlerinde doğallığa önem vermeniz sağlığınız açısından önemlidir.
Spirulina Chlorella Klorella Yosun Cilt Bakımı
Spirulina ve Chlorella %100 doğal mikroalg türleridir. Su ortamlarında yaşarlar ve fotosentez yaparlar. Spirulina mavi-yeşil ag, Chlorella yeşil algdir. Bu iki türün de içerdikleri biotin, b kompleks vitaminler, a vitamini, c vitamini, e vitamini, (multivitamin) selenyum, protein, klorofil, paba vitamini, fikosiyanin, beta karoten gibi maddelerden dolayı hem besin olarak tüketilebilecek hem de cilt bakımı için kullanılabilecek türlerdir.

Avustralyalı ünlü bilim adamı Harald W. Tietze diyor ki: “Deri, nefes alan ve yaşayan bir organdır. Yaşam içerisinde birçok çevresel faktöre, sentetik maddeye maruz kalır. Bu zararlı etkileri ortadan kaldırmak için rahatlıkla Spirulina kullanılabilir. Spirulina cildi temizler ve besler. Ayrıca diğer bir önemi haricen kullanılan Spirulina’nın içerisindeki doğal vitaminleri ve mineralleri absorbsiyon ile cilde nüfuz ederek kan dolaşımına katılmasıdır. Sağlığınız ve güzelliğiniz için Spirulina’yı haricen kullanın ve cildinizi Spirulina ile besleyin.”

Cilt bozuklukları üzerinde uzmanlaşmış Dr. Juta Stepanovs ise “Skin Saver Remedies” adlı kitabında kimyasal madde içerikli ürünler yerine cildi korumak ve beslemek için doğal Spirulina’nın (Yosun) kullanılması gerektiğini vurgulamıştır. [1]

Sağlıklı beslenme, fitoterapi üzerine uzmanlaşmış dünyada ve en çok ziyaret edilen ilk on sağlık sitesinden birinin sahibi olan Dr. Josh Axe Chlorella’nın (Klorella – Yosun) oksidatif stresi azalttığını ve içerdiği A ve C vitaminleriyle cildin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olduğunu,serbest radikallerin hücrelerdeki zararlı etkilerini de azaltmaya yardımcı olduğunu söylemektedir. Chlorella’nın sadece 2 haftalık kullanım sonucunda etkisini gösterdiğini ve doğal detoks etkisi yaptığını belirtmektedir. [2]

Kişisel Bakım Dergisi’nde yayımlanan klinik test sonucunda cilt elastikiyetinden sorumlu birincil protein olan kolajen üretimini arttırmaya yardımcı olduğu belirtilmiştir. Sadece %1 Chlorella konsantrasyonunun 84 gün sonucunda cildin canlılığını ve sıkılığını arttırdığı vurgulanmıştır. Yine aynı makalede Chlorella’daki antioksidan maddelerin serbest radikallerin ve güneşin zararlı etkilerinin cilde verdiği zararı azaltarak yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı olduğu belirtilmiştir.

Hem Spirulina’nın hem de Chlorella’nın doğal peeling ve yaşlılık etkilerini azaltıcı (anti-age) etkileri vardır.
Kaynaklar
Skin Saver Remedies. Juta Stepanovs. Published by Beekman Pub, 2000. ISBN 10: 0846452014 / ISBN 13: 9780846452010.
www.draxe.com