212017Tem

Spirulina Zararları

Spirulina Zararları var mıdır?

Spirulina her ne kadar bilim adamları tarafından 21. yüzyılın mükemmel besini olarak tanımlansada aslında keşfedilmesi ve insanlar tarafından besin olarak kullanılması çok eskiye dayanıyor. Bununla ilgili olarak en eski kaynak bize 1500’lü yıllarda Texcoco Gölü kıyısında yaşayan Aztek’leri işaret ediyor. Çad gölü kıyılarında yaşayan Kanembu kabilesi yerlilerinin kullandığı ile ilgili de bilgiler mevcut. 

Spirulina yüzyıllardır güvenle kullanılan %100 doğal bir besindir. Dünyada Spirulina için yapılmış ve yayınlanmış birçok bilimsel makale mevcuttur. Bunlardan hiçbiri Spirulina’nın zararlı olduğu ile ilgili değildir. Tüm çalışmalar Spirulina Mavi-Yeşil Su Yosunu’nun %100 doğal, protein, vitamin ve mineral açısından çok zengin sağlıklı doğal besin desteği olduğunu göstermektedir. 

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Amerikan Gıda ve İlaç Bakanlığı (FDA), Dünya Tarım Örgütü (FAO) Spirulina’nın tamamen doğal ve çocuklar için tüketilmesi gereken güvenli bir besin olduğunu yayınlamışlardır. Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve Avrupa Uzay Dairesi (ESA) Spirulina’yı az yer kaplayıp besin değerinin çok yüksek olması nedeniyle uzaya astronot besini olarak götürmektedir.

Spirulina’nın bilinen bir zararı yoktur. Tıpkı maydanoz gibi nane gibi tamamen doğal bir bitkidir. Spirulina bir moda ürünü de değildir. Faydaları bilimsel gerçeklere dayanır ve bilimde moda olmaz!